"Od letošního roku jsme na naše stránky zařadili i tuto novou záložku, ve které vás chceme seznamovat se zajímavým děním na technologické scéně nejen u nás, ale i v zahraničí, včetně sdílení našich komentářů a názorů. Věříme, že vás tato nová záložka zaujme a že rozproudí potřebnou diskuzi na daná témata".

Petr Panýrek, HIGH TECH PARK a.s.

"Je česká startupová scéna správně nastavena tak, aby mohla aktivně

a efektivně konkurovat té zahraniční?"

Na toto téma bylo, je a ještě bude vedena celá řada diskuzí.

V různých úrovních, na různých místech a před různorodým publikem!

Lze vnímat široké spektrum odpovědí, pohledů, názorů a "doporučení" k celé této problematice a to i od lidí, kteří o startupech nevědí vůbec nic, nebo "nedávno začali", mají však ten správný "cool slovník, nagelované vlásky a ntb. značky Apple pod ramínkem!-:)".

 

Jedni tvrdí že ano, že se pro její rozvoj dělá maximum, jiní říkají, že vše je špatně, že bychom se "to měli naučit jinde, resp. převzít zahraniční modely, které tam a tam, tak dobře "fungují". A vědí to přeci dobře, "vždyť tam byli a všemu porozumněli". Vystupují na různých startup setkáních a poučují, jak to správně udělat.

 

Dost často ale bohužel zapomínají zmínit, že tam byli z velké části za cizí peníze, bez odpovědnosti za jejich vrácení, že tam v "mase dalších tisíců startupů z celého světa" vlastně jen usilovali o to, aby si jich vůbec někdo všiml, že tam jsou, a to třeba i s potenciálem nabitým projektem.

A že jejich úsilí nakonec vyústilo na hromadně zorganizovaném "networkování všech se všemi uznalou větou Toho "důležitého disižn mejkera" na otázku, odkud vlastně jste, zaslechli po "natěšené odpovědi", že přeci

z "Ček repablik", uznalé, typicky "optimistické, thymolinově vyběleným us. chrupem proceděné OU-JÉÉÉÉEE, grejt, Čekoslovakia, clous Jugoslavia, jés"?

 

Toto moc za projevení skutečného "respektu" k několikaměsíční prezentaci a účasti startupu XY např. v Silicon Valley nepovažuji.

Nechci tady tímto textem demotivovat jakékoli pokusy o expanzi našich mladých firem do zahraničí. Je však třeba otevřeně mluvit o tom, že je třeba současné nastavení procesů upravit a doplnit o fáze, které zefektivní přípravu na tyto zahraniční "expanze" pod vlajkou ČR.

Dobrým příkladem může být např. izraelský model, upravený na podmínky v naší zemi.

 

01/2018 PP

"TED, TED Talks - každoroční motivační konference a platforma přednášek vybraných lidí z různých prostředí, oborů a oblastí, kteří by svým výstupem na pódiu měli inspirovat i ostatní. K "životní akci", zamyšlení, ..."

Na TEDu (původní zkratka slov Technology, Entertainment, Design) přednášejí mj. i nositelé Nobelovy ceny, politici a prezidenti, zakladatelé nadnárodních korporací apod.

 

Rozsah TEDu přesáhl hranice řady států, včetně ČR. A zde pro mě vzniká trochu paradoxní situace "českého pojetí".

Hlavním posláním těchto akcí je motivační a emotivní myšlenky vybraných lidí publiku nejen představit, ale také mu je "co nejúčinněji předat".

 

Je přeci perfektní, že i v ČR jsou konference TEDx pořádány, že se najdou lidé, kteří v sobě seberou sílu

a ochotu na nich vystoupi!

Řada zahraničních vystoupení je již i česky titulkováno…Paráda! Za to všem velké DÍKY!

 

Tak proč jsou tyto všechny aktivity následně degradovány i vystoupeními s "absolutně odfláknutými" prezentacemi ?!

To, že pouštění "obsáhlých prezentačních slajdů" z powerpoint nástroje patří již dávné minulosti a v dnešní době již není příliš sexy, tuší řada z nás.

Pokud však v jednom takovém, textem přeplněném okně o třech větách, zvládne řečník "napáchat" TŘI pravopisné chyby, kterých si snad nevšimnou pouze cizinci, nesvědčí to o moc kvalitní přípravě nejen řečníka, ale i organizátorů, kteří by měli prezentace revidovat. Takový přístup mi moc nesedí k úrovni TEDx přednášek!

I kdyby téma a slovní podání tohoto řečníka bylo excelentní, takto "zvoraný slajd" ve mě budí údiv

a pochybnosti o celé jeho prezentaci! To si to sakra nikdo nepřečetl?!

V zahraničí se lidé na taková vystoupení připravují i řadu měsíců. Vycházejí dokonce i knihy, jak správně na TEDu prezentovat. Pevně věřím, že to není projev občasné české mentality - "ňákej překlep…no to je toho! Pak ale nelezme na TED!

Luxusní sako, které vám sice úžasně padne, ale byť i jen jeden knoflík bude špatně přišitý, si jistě také nekoupíte... !

01/2018 PP

Copyright HIGH TECH PARK a.s. All Rights Reserved